Kineziotejping
Zaměření kineziotejpingu
Metoda kineziotejpingu byla vyvinuta na počátku 70. let v Asii japonským chiropraktikem Kenzo Kasem, který jako první využívá elastického tejpu k ovlivnění cirkulačního systému – využití při reflexním ovlivnění meridiánů.
Kineziotejpy jsou pružné pásky vytvořené z bavlny a svými parametry jsou velmi blízko struktuře a vlastnostem lidské pokožky. Jsou aplikovány do problémového místa na povrch pokožky. Zespodu pásky je vlnovitě naneseno hypoalergenní akrylátové lepidlo – které drží pásku na kůži i při přímému styku s vodou po dobu několika dní.
Kineziotejping ulevuje od bolesti!
Aplikací kineziotejpingu dochází k ovlivnění mnoha struktur v různých vrstvách. Povrchově kineziotejp působí na pokožku a ulehčuje metabolickou výměnu a zvyšuje prokrvení lokality (nejvíce přímo pod tejpem, sekundárně i v přilehlých místech). Prostřednictvím povrchového dráždění receptorů v kůži jsou ovlivněny rovněž svaly a jejich napětí (využití při terapií spoušťových bodů). Normalizací svalového napětí a látkové výměny lze výrazně ovlivnit bolest.
Základem kineziotejpingu je udržení plného rozsahu pohybu ne imobilizace!
Správně nalepený tejp nesmí omezit rozsah, naopak má vyrovnávat svalové napětí a umožnit tak prožít a udržet plný rozsah v kloubech.